Schola gregoriańska

Schola gregoriańska to zespół osób, które pasjonują się w śpiewie chorału gregoriańskiego. Jest to jednogłosowy śpiew liturgiczny Kościoła rzymskokatolickiego. Chorał gregoriański swoją historią sięga VIII wieku.
Jego charakterystyczne cechy to, np.: teksty pochodzą głównie z Pisma Święteg, jednogłosowość, teksty w języku łacińskim, śpiew a capella, tzn. bez akompaniamentu z użyciem wyłącznie ludzkiego głosu, wykonywanie kilku dźwięków na jednej sylabie.
Parafialną scholę gregoriańską tworzy zespół mężczyzn, którzy aktywnie biorą udział w próbach w każdy poniedziałek
o godz. 18:45 w sali parafialnej. Możemy ich usłyszeć w niektóre niedziele miesiąca na Mszy św.
o g. 10.00 oraz w uroczystości i ważne wydarzenia kościelne.
Wszystkich chętnych zapraszamy na próbę w poniedziałek g. 18.45 – sala parafialna.
Opiekunami grupy są: Ks. Proboszcz Andrzej Kania i Ks. wik. Filip Kochanowski.