Home Wypożyczalnia otwarta

Wypożyczalnia otwarta

Wypożyczalnia otwarta

Bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego działa przy Caritas w Radomiu od dawna. Właśnie rozpoczyna działalność filia przy parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Stało się to możliwe dzięki współpracy Caritas i Rycerzy Kolumba.

caritas-plakat wypożyczalnia sprzetu rechabilitacyjnego

Rycerze Kolumba zapoznawali się z obsługą otrzymanego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego

Powstanie takiej filii ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, zapowiadał już od pewnego czasu. – I dziś słowo staje się ciałem. Otwieramy wypożyczalnię w Starachowicach przy parafii MB Nieustającej Pomocy (os. Wanacja). Stało się to możliwe dzięki kilku sprzyjającym okolicznościom. O wyborze miejsca zadecydowała świetna współpraca parafialnego oddziału Caritas działającego przy tej parafii z tutejszą prężną Radą 14023 Rycerzy Kolumba. No i do tego sam sprzęt rehabilitacyjny, który trafił do Caritas zza oceanu dzięki Rycerzom Kolumba – mówi ks. Kowalski.

– Radę 14023 tworzy 90 mężczyzn, którzy bardzo chętnie odpowiedzieli na propozycję włączenia się w zorganizowanie i poprowadzenie wypożyczalni. Do Starachowic przyjechały 22 łóżka rehabilitacyjne, tyle samo wózków, 2 koncentratory tlenu, do tego drobniejszy sprzęt, jak kule, balkoniki itp. W dużej części to dar od Rycerzy Kolumba z Kanady – wyjaśnia Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. – Podobnie, jak w Radomiu, także i u nas wypożyczalnia jest darmowa. Trzeba jedynie wpłacić pewną kaucję, która jest zwracana przy oddawaniu sprzętu. Będą do nas przychodzić osoby przede wszystkim z powiatu starachowickiego, ale jesteśmy otwarci na każdego, kto poprosi o pomoc – dodaje Ryszard Nosowicz, wielki rycerz Rady 14023 i marszałek korpusu.
Jak informuje ks. Kowalski, trwają rozmowy nad otwarciem kolejnej wypożyczalni, która znajdzie siedzibę w rejonie Przysuchy lub Opoczna. – Obejmiemy więc naszym działaniem także zachodnią część diecezji – mówi.

Rycerze Kolumba są największą na świecie katolicką organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza ponad 1,8 mln członków. Organizacja powstała w 1881 r. przy kościele NMP w New Haven w USA (stan Connecticut). Tam do dziś mieści się centrala. Do sprowadzenia Rycerzy Kolumba do Polski zachęcał Jan Paweł II. Ostatecznie pierwsza rada rozpoczęła działalność w Krakowie w 2006 r. Krótko potem rycerze zaczęli tworzyć rady także w naszej diecezji. Najstarsza z nich działa przy parafii pw. MB Częstochowskiej w Radomiu.

Author: admin

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com