Home Wigilia bez granic

Wigilia bez granic

Wigilia bez granic

Do Wigilii Bożego Narodzenia pozostało równe 3 tygodnie. W każdym chrześcijańskim domu jest pielęgnowana tradycja wolnego miejsca przy stole. Najczęściej to miejsce zawsze pozostaje wolne. Zachęcamy więc do włączenia się w akcję „Wigilia bez granic” i otwarcie swoich domów w dzień Wigilii Bożego Narodzenia i zaproszenia chrześcijan z innych krajów na wieczór wigilijny do swojego domu. Najczęściej może to być 1, 2 lub 3 osoby. Wielu z nich żyje samotnie, bez swoich rodzin, przyjechali na studia lub do pracy, a nasze otwarte serce i drzwi domu, mogą być okazją aby doświadczyli tradycyjnej polskiej gościnności. Szczegółowe informacje znajdziemy na na stronie internetowej naszej parafii, a także w gablocie parafialnej.

Zgłoszenie rodziny

Piękną polską tradycją świętowania w rodzinie Bożego Narodzenie jest zwyczaj dostawiania na wigilijny stół jednego nakrycia więcej, „pustego talerza”, który wyraża naszą gotowość do ugoszczenia każdego człowieka pukającego do naszych drzwi. Pamiętamy doskonale, że rodzina Chrystusa, którego narodziny świętujemy, nie znalazła gościny w żadnym domu w Betlejem i dlatego Zbawca Narodów przyszedł na świat w stajni, wśród zwierząt, mając za pierwszą kołyskę żłób.

Skandal porodu w stajni i zepchnięcia Jezusa na margines słusznie pali nasze sumienie, bo stawia nam przed oczami dramat wielu ludzi, dla których taka pozycja w świecie to codzienność. Z drugiej strony Syn Boży leżący w stajennym żłobie wyłożonym słomą przypomina o solidarności Boga z każdym człowiekiem, zwłaszcza z tym, który w świecie ludzi nie znajduje wystarczająco dużo wsparcia i otwartości.

Pusty talerz, który zostawiamy na wigilijnym stole, jest czytelnym znakiem, że Boże Narodzenie nas zmienia: nie tylko przyznajemy, że są na świecie ludzie, którzy nie mają rodzin i wsparcia od innych, ale także wyrażamy gotowość współpracy z Bogiem, żeby to zmienić. 

Wielkim pragnieniem Boga jest, żeby ludzie żyli jak jedna rodzina, żeby solidarność i więź, które naturalnie odczuwamy wobec naszych najbliższych i krewnych, rozciągnęły się na wszystkich ludzi. Pusty talerz jest znakiem, że podzielamy to pragnienie Boga. Stawiasz na wigilijnym stole pusty talerz? Jesteś gotowy oddać go każdemu, kto zapuka do twoich drzwi? Zapraszamy zatem gorąco do włączenia się w akcję „Wigilia bez granic!”

Author: admin

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com