Home Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy w naszej parafiiwraz z całym Kościołem święty czas Triduum Paschalnego. Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Infułat Stanisław Pindera oraz księża: Dariusz, Damian, Karol i nasz rodak ks. Sławomir Czajka. Podczas liturgii miał miejsce obrzęd umycia stóp 12 mężczyznom a po liturgii rozpoczeliśmy 24-godzinne czytanie Pisma Świętego w Ciemnicy, które trwało do Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek.

Drugiego dnia Triduum o godz. 18.00 przezywaliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadził nasz chór parafialny,a rozważania oparte na myśli abp Fultona Sheen’a poprowadził ks. Karol. Następnie rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył ks. Dariusz – administrator parafii. Podczas Liturgii słuchaliśmy Męki pańskiej, adorowaliśmy krzyż by na koniec uczestniczyć w procesji do Grobu Bożego. Przez całą noc w naszym kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Wielka Sobota to dzień ciszy. W godzinach porannych jak co roku zgromadziliśmy się by poświęcić pokarmy wielkanocne. Późnym wieczorem, o godz. 21.00 rozpoczeły się obchody Wigilii Paschalnej, które złożone są z: liturgii światła, liturgii Słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. Uroczystości zakończyła procesja rezurekcyjna wokół kościoła.

Bóg zapłać wszystkim, którzy pomogli nam w głębszym przeżyciu uroczystości paschalnych:

Za przygotowanie Grobu Pańskiego dziękujemy młodzieży oazowej: szczególnie Błażejowi Ziewcowi oraz Bartoszowi Fijałkowskiemu. Panom Adamowi Ziemnickiemu i Sławomirowi Romańskiemu za wybudowanie Grobu Pańskiego i Ciemnicy. Chórowi parafialnemu “Gaude Mater” za przygotowanie Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek i śpiewy podczas Triduum. Ministrantom za tak liczną obecność i liturgiczną oprawę Triduum Paschalnego. Rodzinom z Domowego Kościoła za prowadzenie adoracji dla małżeństw i komentarze podczas liturgii. Scholi i młodzieży oazowej za śpiewy na liturgii i adoracji młodzieży, Rycerzom Kolumba za ufundowanie prawdziwego woskowego Paschału i straż przy Grobie.
Dziękujemy szafarzom za roznoszenie Komunii św. do chorych. Cieszymy się, że do grona szafarzy ksiądz biskup Henryk Tomasik dołączył Pana Zbigniewa Bętkowskiego. Dziękujemy również osobom, które pomagają szafarzom w dotarciu do osób chorych.