Home Poświęcenie Krzyża Morowego 2021

Poświęcenie Krzyża Morowego 2021

Poświęcenie Krzyża Morowego 2021

Podczas niedzielnego odpustu w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, głównej Mszy świętej przewodniczył Ks. Bp Marek Solarczyk. Po Mszy św. Ksiądz Biskup wraz z wiernymi i duszpasterzami przeszli do przygotowanego na osiedlu Południe u zbiegu ulic Żytniej i Pastwiska krzyża morowego. Ksiądz Biskup Marek podkreślił, że jest to miejsce szczególne przez obecność tego krzyża karawaki a dzięki niemu przez naszą ufność jaką pokładamy w Bogu oddając mu siebie, oddając mu wszystko, co przeżywamy w tym czasie wyjątkowo skomplikowanym i trudnym a dla wielu po ludzku tragicznym. Zawierzamy tych, którzy zmarli na skutek zarażenia koronawirusem, włączamy w tę modlitwę wasze poświęcenia cierpienia i słabości które wynikały z chorowania, niejednokrotnie są przecież Bardzo poważnymi skutkami konsekwencjami, które nadal trwają. Dziękujemy za tych wszystkich którzy z poświeceniem i ofiarą swojego życia, sił, czasu, rodziny stali przy tych których choroba dotknęła. I prosimy Boga o oddalenie i staramy się to, co po ludzku możemy wykorzystać, zastosować żeby nie szkodzić ale i wierzymy, że Bóg Jets mocen ofiarować nam ten dar. Tylko zadaję sobie pytanie: co potrzeba żebyśmy wykorzystali taki dar oddalenia? Naszej ufności i naszej wiary, że wtedy kiedy wróci już wszystko w bezpieczne tory żebyśmy w pełni go dobrze wykorzystali, ten czas i  ten dar. Niech to będzie również nasza intencja. 

Krzyż karawaka w starachowickiej parafii powstał z inicjatywy parafian, dla uczczenia ofiar pandemii i z pozwoleniem odpowiednich instytucji. Krzyż odróżnia od tradycyjnego dodanie mu drugiej belki poprzecznej. Dlatego nazywany jest też karawaką od nazwy hiszpańskiego miasta Caravaca, w którym czczono symbol męki Chrystusa właśnie w takiej formie. Dwubelkowy krzyż, choć to umyka naszej uwadze, jest od dawna obecny także w polskim kościele. A z regionem świętokrzyskim, jak podkreśla ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, jest związany szczególnie. W krzyżu w stylu karawaka umieszczone są relikwie Krzyża Świętego ze świętokrzyskiego klasztoru, pojawia się on także w herbie województwa świętokrzyskiego i powiatu starachowickiego. To krzyż używany w Kościele Katolickim jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami, dlatego na uroczystość zostały szczególnie zaproszone osoby, które wyniku pandemii utraciły swoich bliskich lub w ciężki sposób przechodzili chorobę COViD-19. 

Dla uczczenia ofiar padami, dla wielkiego szacunku dla służby zdrowia, wszystkich którzy walczyli i walczą nadal z pandemią, w łączności z wszystkimi chorymi, z pomocą i za pozwoleniem wszystkich instytucji postawiliśmy tutaj ten krzyż. Chcemy, aby ten krzyż jednoczył aby połączył w modlitwie o to aby ustała pandemia i żeby już żadna inna pandemia do nas nie wróciła – mówi proboszcz parafii. 

Na cokole u stóp krzyża został umieszczony napis: Krzyż został postawiony wzorem praojców w 2021 r. – dla upamiętnienia epidemii, która dotknęła niemal całą ludzkość. Błagamy Boga, żeby strzegł naszą ziemię przed niewidzialnym wrogiem jakim jest koronawirus Covid-19. 

 

 

Author: Karol Kostecki

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com