Home Podziękowanie Księdzu Infułatowi

Podziękowanie Księdzu Infułatowi

Podziękowanie Księdzu Infułatowi

Ksiądz Biskup Henryk Tomasik na prośbę Księdza Infułata przyjął rezygnację z urzędu Proboszcza Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Pomimo nieukończonego jeszcze wymaganego wieku, Ksiądz Infułat podjął tę decyzję – i jak sam to podkreślił – w najlepszym momencie, w tym czasie gdy człowiek czuje potrzebę jakiejś zmiany. Jak się ten moment przeoczy to wszyscy dookoła wiedza, że powinien odejść. Tylko sam zainteresowany nie jest tym zainteresowany. Ja czuje potrzebę takiej zmiany w duszpasterskiej sztafecie w naszej parafii. Dzień odpustu stał się dla naszej parafii dniem wdzięczności za osobę Księdza Infułata, budowniczego i proboszcza naszej parafii.

 

 

W imieniu parafian te słowa wdzięczności wypowiedziała Pani Lidia Mergalska:

Na początku była łąka…i Ty Księże Infułacie. Pamiętam, jak w zimne, niedzielne popołudnie przyjechaliśmy na tę łąkę z rodzicami i powiedziałeś: Tu zbudujemy Kościół. Nasze zdziwienie plątało się ze szczęściem. Tu nawet wody nie ma, ktoś powiedział a ty ze spokojem odpowiedziałeś: nie szkodzi, doprowadzimy. Swoim spokojem i determinacją a przede wszystkim wiarą sprawiłeś, że na tej łące obok Ciebie zgromadzili się ludzie i… poszli za Tobą i sprawili, że ta łąka zaczęła żyć, zaczęła się zmieniać.  Pierwsza Msza święta – ołtarz zbity z desek, ludzie przychodzili z krzesłami i taboretami, prąd był pożyczony od państwa Lisowskich, stał też konfesjonał. Pierwsza Msza św. z pełną asystą liturgiczną. Od początku miałeś przy sobie i ministrantów i schole i Ruch Światło-Życie. Kaplica powstawała w rekordowym tempie. Podobnie plebania i kościół. Wiele trudu, przeciwności ale i radości zaznałeś realizując to dzieło, którego się podjąłeś zostając proboszczem tej parafii, naszym proboszczem. Wiedziałeś, że jesteś narzędziem w ręku Boga i pamiętałeś, że Jezus Chrystus Jedyny Budowniczy może sprawić, że to dzieło powstanie. Zaufałeś bezgranicznie Bogu i ludziom. To dzieło nie byłoby możliwe bez wsparcia Kogoś wyjątkowego.  Jako proboszcz nowej parafii wybrałeś imię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kiedy wiele lat temu zapytałam Cię Księże Infułacie, dlaczego to imię wybrałeś, usłyszałam: Zadanie którego się podjąłem, było nie możliwe na ludzką miarę. Szukałem kogoś, komu mógłbym zawierzyć i  ufać, że zawsze będzie mi pomagać. Któż inny jak nie Matka Nieustającej Pomocy? Wszystko, co tu istnieje, powstaje w rekordowym tempie,. Czy człowiek sam, mógłby tego dokonać?”. 

Księże Infułacie, żadne słowo nie odda naszej wdzięczności, jaką kierujemy ku Tobie w imieniu wszystkich parafian. Dziękujemy Ci, za ten dar swojego życia, który nam ofiarowałeś. Przez 37 lat wiele tu się zmieniło i wydarzyło. Troszczysz się o naszą wspólnotę parafialną jak ojciec, który pragnie dobra dla swoich dzieci. Dobra szeroko rozumianego. Prowadzisz nas do Boga poprzez sakramenty i modlitwę, kulturę i sztukę, estetykę i piękno naszego Kościoła a przede wszystkim gromadzisz nas wokół Chrystusa i zawsze wspierasz, pouczasz z ogromnym wyczuciem i delikatnością. Zauważasz każdego z nas od najmłodszego do najstarszego.

Księże Infułacie, cieszymy się, że nas nie opuszczasz. Siałeś 37 lat, teraz czas cieszyć się zbiorami, a plon jest obfity. Niechaj ten czas odpoczynku, który jest Ci dany, będzie czasem radości i bliskości Boga i ludzi Ci życzliwych, Twoich parafian. Tych, którzy z Tobą zaczynali to dzieło, i Tych, którzy do tej wspólnoty dołączają. To piękne, jeśli mamy z kim dzielić radość. Ty Księże Infułacie masz, masz nas.

Twoja obecność będzie dla nas umocnieniem, ale i przypomnieniem tego wszystkiego, czego nas przez te lata uczyłeś. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby nasz nowy proboszcz czuł się dobrze wśród nas i abyś mógł powiedzieć: jestem dumny ze swoich parafian. Dziękujemy, niech Pan Bóg Ci błogosławi a Matka Boża otacza nieustanną opieką. Szczęść Boże, Księże Infułacie.

Księże Proboszczu Andrzeju, witamy w naszej wspólnocie – witamy ponownie, już nie jako wikariusza ale proboszcza. Wielka to radość dla nas. Wiele się zmieniło w naszej parafii od czasu, kiedy służyłeś nam jako wikariusz. Będziesz mógł zobaczyć, że to, co zapoczątkowałeś, nadal istnieje, żyje – grupy oazowe – Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół, o które szczególnie się troszczyłeś. Witaj wśród swoich. Zasiewaj Słowo Boże, wskazuj drogę i prowadź, prowadź ku Chrystusowi z Bożą pomocą i wsparciem naszej Matki Nieustającej Pomocy. Witaj w domu ks. Andrzeju, witaj w naszej wspólnocie parafialnej.

Księże Proboszczu Dariuszu gratulujemy nowego wyzwania, jakie Pan Bóg przed Tobą postawił. W naszym przekonaniu z Bożą pomocą i opieką Matki Bożej Nieustającej Pomocy będziesz proboszczem jakiego dzisiaj potrzeba. Pamiętaj: tu jest twoje zaplecze modlitewne, tu są życzliwi Ci ludzie, tu możesz liczyć na pomoc i radę, tu masz zawsze otwarte drzwi. Przyjeżdżaj, kiedy tylko zatęsknisz za naszą parafią. Niech Ci Pan Bóg błogosławi a Matka Boża Nieustannie wspiera i otacza swą macierzyńską opieką. Szczęść Boże ks. Dariuszu.

Niezwykłe wyróżnienie otrzymał Ksiądz Infułat, od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy z rąk Wojewody Świętokrzyskiego Pani Agaty Wojtyszek, za zasługi w działaności społecznej i duszpasterskiej a mianowicie Złoty Krzyż Zasługi. W końcowym słowie Ksiądz Infułat podziękował za każdy rok posługi w naszej parafii i zapewnił nas o swojej obecności w parafii.

 

Po zakończonej uroczystości jeszcze wiele osób dziękowało Księdzu Infułatowi nie tylko w kościele ale również na poczęstunku zorganizowanym w dawnej pierwszej kaplicy, dziś będącej domem weselnym.

 

Author: Karol Kostecki

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com