Home Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii

Są ostatnie wolne miejsca (10 osób) na pielgrzymkę do Gruzji i Armenii najstarszego chrześcijańskiego kraju świata). Pielgrzymka odbędzie się w dniach 02 – 13.06.2017 r. Informacje na stronie parafialnej. Zapisy w zakrystii i u ks. Infułata – tel. 412733733

GRUZJA I ARMENIA – 12 DNI   2 – 13.06.2017

                                                                  

DZIEŃ 1 – Wylot z Polski do Tbilisi

Spotkanie z grupą na lotnisku Warszawa Okęcie o godz. 20.30 Odprawa  i odlot do Tbilisi godz. 22.30

DZIEŃ 2 – Tbilisi – City Tour – zwiedzanie miasta

Przylot do Tbilisi nad ranem. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Zwiedzimy Starówkę w Tbilisi, zaczynając od Świątyni Metechi (XIII w.), następnie zwiedzimy Narikala (IV w.) – jedną z najstarszych fortyfikacji w Tbilisi, starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepięknym widokiem na miasto, pomnik Matki Gruzji. Następnie zwiedzimy bazylikę Anczyschati (VI w.), Świątynię Sioni (XII w.) oraz Synagogę. Zwiedzanie świątynie pod wezwaniem Świętej Trójcy – Sameba. Wizyta w Muzeum Narodowym. Spacer aleją Rustaweli. Obiadokolacja wraz z pokazem folklorystycznym w restauracji.

Nocleg w Tblisi.

DZIEŃ 3 – Tbilisi – Mccheta /Dżwari, Sweti Cchoweli/– Ananuri – Gudauri 

Po śniadaniu wyjazd do Mcchety – pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Odwiedzimy tu klasztor Dżwari (VI w.) oraz katedrę Sweti Cchoweli, gdzie złożona została Szata Chrystusa. Następnie przejazd do Gudauri. Gruzińską Drogą Wojenną dojedziemy i po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri. Przejazd do Gudauri. Obiadokolacja i nocleg w Gudauri

DZIEŃ 4 – Gudauri – Kościół św. Trójcy w Gergeti – Gori – Upliscyche – Kutaisi

Samochodami terenowymi wjazd do Kościoła Gergetis Sameba – Zwiedzanie Kościoła Świętej Trójcy Gergeti, położonego na wysokości 2170 m npm. Ze świątyni rozciąga się widok przepiękny widok na szczyt Kazbek  (5047m). Następnie przejazd do Gori, gdzie urodził się Stalin. W Gori odwiedzimy miasto skalne Upliscyche, które przez wiele stuleci było ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd do Kutaisi, do drugiego pod względem wielkości miasta w Gruzji. Obiadokolacja oraz nocleg w Kutaisi.

 

DZIEŃ 5 – Kutaisi – Bagrati – Gelati – Sataplia – Bordżomi – Achalcyche 

Śniadanie w hotelu. W Kutaisi zwiedzamy zwiedzamy wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytki: kompleks klasztorny Gelati (XII w.) oraz Katedrę Bagrati (XI w.). Następnie zwiedzimy rezerwat Sataplia, gdzie kiedyś żyły dinozaury, których ślady można podziwiać do dziś. Rezerwat jest jedynym miejscem na świecie gdzie można zobaczyć niesamowity las reliktowy typu kolchidzkiego. W jaskiniach kresowych można podziwiać stalaktyty i stalagmity. Spacer w uzdrowiskowym mieście Bordżomi. Następnie przejazd do Achalcyche. Obiadokolacja i nocleg w Achalcyche.

 

DZIEŃ 6 – Achalcyche – Forteca Rabati – Wardzia – Tbilisi

Po śniadaniu zwiedzanie Fortecy Rabati. Następnie wyjazd do miasta skalnego Wardzia – W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie od najazdów wrogów. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim. Jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z freskami pochodzącymi XII wieku. Następnie przejazd do Tbilisi. Kolacja oraz nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 7 – Tbilisi –  granica gruzińsko-ormiańska – Jezioro Sewan – Sevanavank – Erywań

Śniadanie w hotelu. Po zapakowaniu bagaży pojedziemy w kierunku granicy z Armenią, odprawa celno-paszportowa i przejazd do Jeziora Sewan – relaks nad tym pięknym jeziorem. Zwiedzanie świątyni Sewanawank. Przejazd do Erywania. Obiadokolacja oraz nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 8 – Erywań – Khor Virap – Muzeum Matenadaran – Muzeum Historii – kościół św. Katogike

Po śniadaniu zwiedzimy monaster Khor Virap z VII w., skąd roztacza się widok na pobliską górę Ararat (5165 m). Według tradycji w znajdującej się na terenie klasztoru studni miał być więziony św. Grzegorz Oświeciciel, który nawrócił na chrześcijaństwo miejscowego króla i jego dwór w 302 roku, co znaczy, że Armenia jest pierwszym oficjalnie państwem chrześcijańskim na świecie. Zwiedzimy wspaniałą kolekcję manuskryptów w Muzeum Matenadaran, Muzeum Historii (V-XV w.). Z licznych kościołów zwiedzimy jeden z najładniejszych  kościół św. Katogike.   Obiadokolacja, nocleg jw.

DZIEŃ 9 – Erywań – Garni – demonstracja procesu wypieku  lawaszu – Geghard 

              – wytwórnia koniaku  Ararat – kościół św. Zorawora – Erywań

Po śniadaniu zwiedzanie twierdzy Garni, dawnej letniej siedziby królów. Pokaz tradycyjnego wypieku chleba. Następnie przejazd do twierdzy Hawuctar. Zwiedzanie Geghard. Wizyta w wytwórni koniaku Ararat, poznamy etapy jego produkcji, degustacja, możliwość zakupu trunku. Nawiedzimy jeszcze piękny kościół Św. Zorawora z XIII w. Obiadokolacja. Dla chętnych wieczorny spacer po Erywaniu. Nocleg jw.

DZIEŃ  10 – Erywań – Eczmiadzyn – Zwartnoc – Tbilisi

Po śniadaniu przejazd do Katedry Eczmiadzyn. Zwiedzanie katedry i sąsiadujących kościołów /Rhipsime, Gayane/ Po drodze do granicy zwiedzimy Zwartnoc. Przejazd autokarem na granicę ormiańsko-gruzińską i dalej do Tbilisi.

Obiadokolacja oraz nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 11 – Tbilisi – Suchy most – Mtacminda – Tbilisi  

Po śniadaniu zwiedzimy Suchy Most gdzie można będzie zrobić zakupy. Kolejką wjedziemy na Mtacminda – na świętą górę. Zwiedzimy Kościół Mamadawiti, pospacerujemy Aleją Zasłużonych. Czas wolny w Tbilisi na indywidualne spacery i zakupy. Obiadokolacja pożegnalna wraz z pokazem folklorystycznym oraz krótki nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 12 – Tbilisi – Polska 

W godzinach  rannych /ok.2.00/ pakowanie bagaży i przejazd na lotnisko w Erewaniu. Odprawa i odlot do Warszawy godz. 4.55. Lądowanie w W-wie godz. 6.35

SWIADCZENIA:

        Przelot samolotem Warszawa – Tbilisi i Tbilisi – Warszawa, przejazdy autokarami klimatyzowanymi, noclegi w

hotelach *** w pokojach dwu lub trzyosobowych. Pokój jednoosobowy z dopłatą, śniadania i obiadokolacje,

zwiedzanie zgodnie z programem, opieka pilota z Polski, oraz na miejscu przewodnik polskojęzyczny, wstępy

zawarte w programie są opłacone, ubezpieczenie NW i KL.

 

KOSZT: około 1430$   /płatne na konto KBP w w usd  lub równowartość w złotówkach/ 

              

Author: admin

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com