Home Odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Odpust Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Jubileusz Proboszczów
 
„Świadectwo życia kapłanów – mówił Jan Paweł II – życia autentycznie i bez reszty oddanego Bogu i bliźnim jest niezbędne, aby uobecniać w świecie Chrystusa i docierać z jego Ewangelią do ludzi naszych czasów, którzy chętniej słuchają świadków niż nauczycieli i są bardziej wrażliwi na żywe przykłady niż słowa”. W doroczną uroczystość odpustową ku czci patronki naszej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy wpisało się dziękczynienie za dar kapłaństwa Chrystusowego. Dziękujemy za kapłaństwo służebne proboszczów – pierwszego proboszcza i budowniczego naszego kościoła w 50 rocznicę święceń Księdza Infułata Stanisława Pindery i za 25 lat lat kapłaństwa obecnego proboszcza księdza Andrzeja Kani. 
 
 
Mszy Świętej przewodniczył i słowo do Jubilatów skierował J.E. Ks. Bp Henryk Tomasik, Pasterz naszej diecezji. Podczas uroczystości obecnych było wielu kapłanów. Wśród nich pochodzący z naszej parafii, kapłani, którzy pracowali w naszej parafii, kapłani z dekanatu oraz związani więzami przyjaźni z Księdzem Infułatem i Księdzem Andrzejem. Zebranych powitał ks. Andrzej Kania. Podczas uroczystości obecni  byli przedstawiciele władz państwowych z Panią Poseł na sejm RP Agatą Wojtyszek na czele oraz władze samorządowe z Panem Prezydentem Markiem Materkiem oraz Starostą Starachowickim Panem Piotrem Babickim. 
 
Nieodłącznym elementem Złotego Jubileuszu Kapłaństwa jest  obrzęd przekazania krzyża jubileuszowego. Ksiądz Biskup Henryk po homilii przekazał uroczyście Księdzu Infułatowi krzyż – dar kapłanów naszej parafii wypowiadając słowa: Przyjmij krzyż Chrystusa, znak Jego zwycięstwa. Bóg, który Cię prowadził od czasu młodości, i w podeszłym wieku Ciebie nie opuści. Wpatrzony w krzyż Zbawiciela dąż wytrwale do wyznaczonego kresu, którym jest Jezus Chrystus. Do Niego należą czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen.
 
Po Komunii Świętej ksiądz Biskup zawierzył naszą parafię i miasto – patronce naszej parafii Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Szczególnie mocno wybrzmiały te słowa zawierzenia w dobie pandemii koronawirusa. 
 
Wdzięczność za obecność Księdza Biskupa oraz za naszych drogich Jubilatów wyrazili przedstawiciele parafian w wyjątkowych wierszowanych życzeniach zjawiskowo wypowiedzianych przez Panią Zuzannę Kędziorę:
 

Drogi Księże Infułacie, pozwolisz, że kilka prostych rymów do Ciebie skieruję,
bo łatwiej wyrazić myśli, kiedy tak sobie rymuję.
Nasz duchowy przewodniku,
w swym życiu usłyszałeś już pochwał bez liku, 
ale wszystkie te słowa w pełni zasłużone, 
bo w każde działanie Twe serce włożone. 
Odbieraj więc słowa pochwał z duma i radością, 
bo zapracowałeś na nie do bliźnich miłością.
Nie tylko dla rdzennych parafian jesteś wzorem,
tych napływowych także ujmujesz mądrością i humorem.
Myślę, że każdy rację mi przyzna, 
że godna podziwu jest Twoja charyzma.
Szachista, brydżysta, fotograf, wędrowiec, budowniczy…
Twych talentów i pasji chyba nikt nie zliczy.
Z takim wachlarzem talentów bardzo różnie mogła wyglądać Twa życiowa droga,
ale Ty upodobałeś sobie drogę u boku Boga.
I tak z Panem Bogiem do ludzi już 50 lat wędrujesz,
By do nich docierać okazji nie marnujesz.
My – Twoi parafianie za wszystko dziękujemy
i zapewniamy gorąco, że ciągle więcej chcemy.
Bądź jak zawsze naszym łącznikiem z Panem Bogiem
i zachęcaj nas do wyruszania w tę duchową drogę.
Niech Matka Boża Cię wspiera, wspomaga, inspiruje.
Księże Stanisławie, jesteś naszą dumą!
W imieniu parafian z serca Ci dziękuję.
Niech ten upominek- oblicze Matki Boskiej,
Będzie najlepszym lekarstwem na wszystkie Twoje troski.

 
Następnie słowo od kapłanów pochodzących z parafii wyraził najstarszy z nich ks. kan. Marcin Andrzejewski zaś w imieniu kapłanów pracujących w parafii słowo wdzięczności wypowiedział ks. prof. Sylwester Jaśkiewicz. Niezwykłą niespodzianką przygotowaną pod redakcją Ks. Sylwestra była wspomnieniowa publikacja pt. „Dla takich chwil warto żyć”.  W jubileuszowej książce pociągnięć piórem słowa dokonali liczni Autorzy tak we własnym imieniu jak i w imieniu różnych grup i wspólnot a wśród nich J.Em. Ks. Kard. Zenon Grocholewski, J.E. Ks. Abp Wacław Depo, J.E. Ks. Bp Piotr Libera, czy J.E. Ks. Bp Henryk Tomasik. W książce nie mogło zabraknąć wspomnień z domu rodzinnego i drogi do kapłaństwa, a także przyjaźni które przetrwały próbę czasu. 
Zachęcamy do nabycia tej książki, która stanowi wspomnieniowy portret Księdza Infułata Stanisława Pindery.
 
Na zakończenie głos zabrali Jubilaci, którzy wyrazili wdzięczność za dar kapłaństwa oraz obecność przybyłych gości i parafian. 
 
Naszym drogim Jubilatom życzymy z całego serca: Ad multos annos!
 

Author: Karol Kostecki

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com