Home Nowy Biskup Diecezji Radomskiej

Nowy Biskup Diecezji Radomskiej

Nowy Biskup Diecezji Radomskiej

W związku z osiągnięciem dzisiaj wieku kanonicznego 75 lat przez biskupa Henryka Tomasika, Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi biskupa diecezji radomskiej. Jednocześnie papież Franciszek mianował księdza biskupa Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej nowym nowym biskupem radomskim.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 4 stycznia w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a komunikat Nuncjatury Apostolskiej odczytał biskup pomocniczy Piotr Turzyński. Podczas poniedziałkowej uroczystości biskup senior Henryk Tomasik złożył podziękowania dla wszystkich księży, bliższych i dalszych współpracowników, osób troszczacych się o Kościół radomski. – Zmieniają się czasy, a Jezus Chrystus wczoraj i dziś ten sam także na wieki. Zmieniają się ludzie, a Kościół Chrystusowy trwa. Przyszłość Kościoła zależy od Bożej łaski i błogosławieństwa. Potrzebna jest nasza wielka modlitwa i ofiara. Patrząc od strony ludzkiej tę przyszłość będą kształtowali gorliwi i ofiarni kapłani zjednoczeni z Chrystusem, z Ojcem Świętym, ze swoim biskupem i z prezbiterium diecezjalnym – zauważał biskup Henryk Tomasik. Złożył również życzenia nowemu Biskupowi Radomskiemu i poprosił o życzliwe przyjęcie go w diecezji.Kolegium konsultorów wybrało administratorem diecezji do czasu objęcia przez nowego biskupa dotychczasowego biskupa diecezji ks. bp. Henryka Tomasika. W czasie Mszy nadal wspominane będzie imię biskupa Henryka. O tej samej porze komunikat nuncjatury odczytany został przez bp. Romualda Kamińskiego – biskupa diecezji warszawsko-praskiej w siedzibie kurii warszawsko-praskiej. Transmisja prowadzona była w mediach społecznościowych.

Podczas uroczystości przedstawiono również sylwetkę bp. Marka Solarczyka. Nowy Biskup Radomski ma 54 lata, a święcenia biskupie przyjął dnia 19 listopada 2011 (w wigilię uroczystości Chrystusa Króla) podczas uroczystej Mszy Św. sprawowanej w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Życiorys bp. Marka Solarczyka znaleźć można tutaj. “Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy”- tak brzmi biskupie hasło bp Marka Solarczyka, które jest umieszczone pod herbem. – Kiedy były święcenia biskupie w 2011 roku i siedziałem z infułatem obok niego, pomyślałem właśnie o tym haśle i jego ogromnej wierze, bo to jest rzecz podstawowa. Czy jest u siebie w domu, czy gdzieś w kościele, czy jesteśmy na rowerach czy na nartach, to zawsze w centrum jest Eucharystia, Brewiarz, Różaniec. Natomiast wiem, że obok tego są rzeczy takie ludzie – niezwykła pracowitość – mówi ks. Krzysztof Cyliński – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, a prywatnie bliski przyjaciel biskupa Marka.

Wywiad z nowym Biskupem Radomskim

 

 

 

Author: Karol Kostecki

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com