Home Jasnogórski Jubileusz Księdza Infułata Stanisława

Jasnogórski Jubileusz Księdza Infułata Stanisława

Jasnogórski Jubileusz Księdza Infułata Stanisława

Za 50. lat kapłaństwa dziękował na Jasnej Górze ks. inf. Stanisław Pindera, pierwszy proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Obecnie, na emeryturze, ks. Pindera jest rezydentem w parafii. Pełni funkcję wikariusza biskupiego do spraw administracji i finansów diecezji radomskiej oraz jest członkiem Kolegium Konsulatorów i Rady Kapłańskiej w diecezji radomskiej. Ksiądz jubilat przewodniczył Mszy św. w czwartek, 20 sierpnia, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

„To było takie oczywiste – mówi ks. inf. Stanisław Pindera o wyborze Jasnej Góry na miejsce świętowania swego jubileuszu – Ja planowałem przybyć tu tak bardzo po cichutku, i pobyć na klęczkach. Nie przypuszczałem, że będę przewodniczył Eucharystii. Jak można było nie być tutaj, dziękując Matce Bożej, za to wszystko, czego ja już tak naprawdę nie ogarniam, bo tyle spraw, tyle dobra się udało zrobić. To jest podziękowanie, a jest za co też przepraszać. Matka zawsze się umie wstawiać u swojego Syna”.

„Ten jubileusz planowaliśmy sobie zupełnie inaczej, a życie podyktowało zupełnie inaczej – wyznaje jubilat – W moim przypadku uroczystościom miał przewodniczyć ks. kard. Grocholewski, który był moim przyjacielem od ponad trzydziestu lat, bardzo bliskim, każdy urlop spędzaliśmy razem, przez tyle lat. Miał być 27 czerwca, z wiadomych powodów nie był, a w ostatnich dniach kard. Grocholewski zmarł. Rozmawialiśmy jeszcze kilka godzin przed jego śmiercią, kiedy wieczorem zadzwonił, gratulował tego wszystkiego, co było, bo ukazała się pamiątkowa pozycja książkowa, wydana staraniem diecezji. On pisał przedmowę, o czym nawet nie wiedziałem, i gratulował, że to się ukazało”.

Ks. infułat Stanisław Pindera nazywany jest ‘budowniczym’, gdyż kierował budową kaplic, kościoła w Starachowicach, Seminarium Duchownego, siedziby Kurii Biskupiej i Centrum Duszpasterstwa Diecezjalnego w Radomiu. Od młodości pasją księdza Stanisława Pindery jest fotografia. Swoje prace prezentował na wystawach oraz w albumach.

„Pasja fotograficzna ciągnie się za mną ponad 60 lat – wyznaje jubilat – Pasja, która pozwalała i pozwala mi żyć, tak w miarę normalnie, bo czasy są bardzo skomplikowane, bardzo trudne. Żeby zachować zdrowy osąd, to jest fantastyczna ucieczka i przeżycie tego, co jest przedmiotem fotografii, czyli patrzeniem przez pryzmat obiektywu na to życie, które nas otacza. Jest mi bliski w zasadzie każdy gatunek fotografii, ale specjalizuję się w fotografii pejzażu, portretów. Nie ma dnia bez fotografii, dzisiaj też o północy siedziałem i wspominałem lata minione w kadrach”.

„Za najcenniejsze w moim kapłaństwie uważam to, a pewnie to jest łaska od Pana Boga, że miałem doskonały kontakt z drugim człowiekiem, na wielu przestrzeniach, na wielu kontynentach – mówi ks. Pindera – Tych ludzi wszystkich przyniosłem dzisiaj w swoim sercu, bo zrozumiałą rzeczą jest, że 90% z nich odeszło, ale to były niesamowite relacje, przepiękne spostrzeżenia, doświadczenia, i to zostało, w moich albumach. Sporo tego jest”.

Ks. inf. Stanisław Pindera przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11.00. /homilii ks. Pindery posłuchaj w audio/

red. o. Stanisław Tomoń

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-14131

Author: Karol Kostecki

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com