Home Domowy Kościół

Domowy Kościół

„W sakramencie małżeństwa to Bóg czyni siebie gwarantem i zobowiązuje się dokonać tego, co znaki sakramentalne wyrażają i co jest w nich celebrowane, mianowicie ukształtowania jedności z dwojga różnych.”

Ks. Franciszek Blachnicki

Domowy Kościół to rodzinna gałąź Ruchu Światło – Życie zapoczątkowanego przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W naszej parafialnej wspólnocie zaistniał w 1995 roku, gdy grupa małżeństw kochających Pana Boga odpowiedziała „tak, chętnie” na propozycję duszpasterzy. To wtedy rozpoczęła się podróż, która zaowocowała powstaniem kolejnych pięciu kręgów.

Pragniemy być bliżej Boga i wzrastać w wierze, aby wzajemnie prostować sobie ścieżki do nieba. Na comiesięcznych spotkaniach dzielimy się radościami i troskami życia codziennego oraz realizacją darów m.in. modlitwą rodzinną czy dialogiem małżeńskim. Kulminacyjnym punktem jest rozważanie Słowa Bożego i wspólna modlitwa. Co charakterystyczne dla naszej parafii, wszystkie spotkania rozpoczynamy Mszą święta z posługą małżeństw, w której uczestniczą również rodziny z innych kręgów tworząc żywy Kościół w ciągu tygodnia.  Zwieńczeniem naszej formacji są wakacyjne rekolekcje, dzięki którym nasze „akumulatory” są naładowane na cały rok.

Realizacja charyzmatu Ruchu Światło – Życie to także posługa we wspólnocie parafialnej. Margaretki, wspólne adoracje Najświętszego Sakramentu, Drogi Krzyżowe, rozważania różańcowe, czuwanie przy Grobie Pańskim, diakonia modlitwy, diakonia muzyczna, przygotowywanie ołtarzy na Boże Ciało to część inicjatyw, które podejmują nasze rodzinki. Po prostu chcemy dzielić się darami, które darmo otrzymaliśmy.

Wspólnota to również czas spędzony razem. Nieformalne spotkania na szlakach osiedlowych, czy leśnych dróżkach świetnie dopełniają relacje. Dwa razy do roku wyjeżdżamy na weekend, aby aktywnie nacieszyć się obecnością. Wiosną urządzamy spływ kajakowy Pilicą, a jesienią zdobywamy kolejne szczyty polskich gór (była Kopia Górka, było Zakopane, były Trzy Korony i była też Łysica). Tradycją stały się również bale andrzejkowe, nasze Spiżejki :-). Zaczynaliśmy od wspólnoty parafialnej, a od kilku lat dzielimy się radością wspólnej zabawy z całym rejonem. Na zakończenie balu spotykamy się w kościele z młodzieżą, która ma w tym czasie swój bal, aby uroczystymi nieszporami rozpocząć Adwent. 

Do wszystkich inicjatyw zapraszamy naszych przyjaciół, bliskich i rodziny spoza Domowego Kościoła, aby pokazywać i zabawę, i wiarę w duchu nowej kultury. Wielbić Pana Boga można na różne sposoby. Domowy Kościół to jeden z nich, który dodatkowo pomaga nam rodzicom kształtować i przekazywać wiarę dzieciom. Odkrywanie Bożej miłości wespół z małżonkiem jest fascynującą podróżą. Wystarczy decyzja „tak, chc(ę)emy”.

I Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Pierwszy Krąg Oazy Rodzin powstał dokładnie 19 listopada 1995 roku.

 

Aktualnie w Kręgu formują 4 małżeństwa:

Zbigniew i Anna Lipcowie

Artur i Agnieszka Kubasowie

Wiesław i Maria Salwowie

Teodora i Leszek Waksmundzcy

Opiekunami byli: ks. Mirosław Nowak i ks. Andrzej Kania, ks. Mariusz Wincewicz, ks. Dariusz Krok, ks. Damian Spiżewski a obecnie Krąg prowadzi ks. Andrzej Kania.

18-urodziny-oazy-rodzin-mbnp-11

Wspólne zdjęcie z założycielami kręgu: ks. Andrzejem Kanią i ks. Mirosławem Nowakiem oraz księżmi wikariuszami. (listopad 2013 roku) Msza św. jubileuszowa w 18 rocznicę powstania kręgu. (listopad 2013 roku)

18-urodziny-oazy-rodzin-mbnp-13

„Jubileuszowe co nieco” 🙂

Wspólne zdjęcie po Mszy Świętej Dziękczynnej za 25 lat formacji kręgu w Domowym Kościele. 

II Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Krąg II Domowego Kościoła powstał 24 maja 2010 roku. Idąc za natchnieniem Ducha Świętego ks. Damian Spiżewski zaprosił do siebie pięć rodzinek i zaproponował pierwsze spotkanie z parą pilotującą – Jolą i Wadiuszem Chochołami. I tak się to zaczęło. Pięć małżeństw: Ania i Mirek Śnieguccy, Małgosia i Janusz Tomczyńscy, Dorota i Jarek Niewczasowie, Beata i Szczepan Mrozowie i Krysia i Paweł Kwietniowie rozpoczęło swoją formację w Domowym Kościele. Małymi krokami poznawaliśmy założenia Ruchu Światło – Życie. Wieczorami klękaliśmy do modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, wsłuchiwaliśmy się w Słowo Boże, przekraczaliśmy próg Namiotu Spotkania i prowadziliśmy dialog małżeński. Było na tej drodze sporo potknięć i zawirowań, ale dzięki Bożej łasce trwaliśmy we wspólnocie. Pomagały nam bardzo rekolekcje i dni wspólnoty. Wyjątkowo trudny okazał się dla naszego kręgu rok formacyjny 2017/2018. Po ośmiu latach formacji z pierwotnego składu pozostały dwa małżeństwa. Zastanawialiśmy się, co z nami będzie. Pan Bóg nie pozwolił nam jednak długo trwać w niepewności. We wrześniu 2018 roku dołączyły do nas trzy małżeństwa: Ania i Artur Grochowinowie, Małgosia i Paweł Durazińscy oraz Magda i Łukasz Lipińscy. Rozpoczęliśmy naszą drogę formacyjną od początku. I znów się „zadziało”. Magda i Łukasz w związku z sytuacją rodzinną i zdrowotną opuścili krąg. My dalej we wspólnocie modliliśmy się i otwierali na Boże działanie. Nadszedł rok 2020, początek pandemii. Czas trudny, przepełniony obawami i niepewnością. Ograniczenia sanitarne nie przerwały naszych spotkań – wykorzystaliśmy osiągnięcia cywilizacyjne i spotykaliśmy się online. Te nowe doświadczenia uświadomiły nam, jak ważna jest wspólnota, jak bardzo jej potrzebujemy. Zawierzaliśmy Bogu w modlitwie naszych najbliższych i nas samych, prosząc o ustanie pandemii. Jesień 2020 roku była jednak wyjątkowo trudna. Pan Bóg powołał do siebie Artura Grochowinę. Zabrakło w naszym kręgu dobrego, szczerego i radosnego człowieka. Mogliśmy tylko modlitwą towarzyszyć rodzinie w przeżywaniu żałoby.Czas mija. Pan Bóg prowadzi II krąg krętymi ścieżkami. Cały czas czujemy Jego obecność i doświadczamy wielu łask. Obecnie krąg II tworzą Anna i Mirosław Śnieguccy, Krystyna i Paweł Kwietniowie, Małgorzata i Paweł Durazińscy i Anna Grochowina. Obecnie Kręgiem opiekuje się Ks. Karol Kostecki.

Chwała Panu!

Krystyna i Paweł Kwietniowie

II Krąg - rok 2010

II Krąg – rok 2010

 

III Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Krąg III - rok 2021

Krąg III – rok 2021

Nasz Krąg został powstał z inicjatywy  ks. Damiana Spiżewskiego, który wyłowił Nas spośród swoich Parafian. Ksiądz Damian oraz Jola i Wadiusz Chochołowie zakrzewili w nas ogromne pragnienie przynależności do Ruchu Światło-Życie. Dwuletni czas pilotażu zakończyło sześć rodzinek: Małgosia i Jarek Bachurscy, Beata i Mariusz Błędzińscy, Renata i Łukasz Hamerowie, Agnieszka i Jacek Kopciowie, Agnieszka i Piotr Papajowie, Olga i Bartosz Szymańscy. Oazowe spotkania, Msze Święte i Rekolekcje pomagają nam wzrastać  w Domowym Kościele. Wspólna Modlitwa i rozważania Pisma Świętego dają ogromną radość i siłę do wypełniania codziennych obowiązków, wychowywania dzieci i funkcjonowania w rodzinie. Pozwalają lepiej poznać siebie samych i zastanowić się co mówi do nas Pan.   Jesteśmy w różnym wieku, wykonujemy różne zawody, mamy różne spojrzenie na wiele spraw. Jednocześnie tak samo troszczymy się o nasze dzieci, wspieramy i szanujemy siebie nawzajem. Przede wszystkim łączy nas i jednoczy wspólne dążenie do Świętości.

Obecnie nasz krąg tworzą: Małgosia i Jarek Bachurscy (pełnią funkcję Pary Łącznikowej), Agnieszka i Piotr Papaj, Agnieszka i Jacek Kopeć, Olga i Bartosz Szymańscy, Beata i Mariusz Błędzińscy (obecnie Para Animatorska). Nad  Kręgiem duszpasterską opiekę sprawuje ks. Marcin Przytuła.

 Chwała Panu!

Beata i Mariusz Błędzińscy

3. Krąg Oazy Rodzin

Wspólne zdjęcie po spotkaniu (wrzesień 2014 roku)

 

IV Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Wspólne zdjęcie - 2021 r.

Wspólne zdjęcie – 2021 r.

Był 1 maj roku pańskiego 2014. Ciepły wiosenny wieczór, gdy 6 małżeństw spotkało się w salce parafialnej pod kościołem.. Nie znali się wcześniej, może tylko z widzenia (z osiedla, Kościoła). Spotkali się by ……. No właśnie, po co oni w ogóle tam przyszli??? Czego oni tam szukali???? Chyba tak naprawdę sami tego nie wiedzieli. Z perspektywy czasu teraz wiadomo, że przyprowadził ich tam Duch Święty, który korzystając z ludzkiego pośrednika księdza Damiana Spiżewskiego zaprosił ich, aby pogłębiali swoją wiarę i umacniali więź z Chrystusem, tworząc  krąg Domowego Kościoła.

Czwarty krąg Domowego Kościoła stworzyły rodziny:

– Karolina i Łukasz Cieśla z córkami Michaliną i Anielą

– Marzena i Krzysztof Derlatka z dziećmi Filipem, Kingą i Mileną

– Justyna i Piotr Gawlik z córkami Wiktorią, Izabelą i Aleksandrą

– Monika i Radosław Malinowscy z córkami Natalią i Kingą

– Beata i Marcin Piasek z córką Pauliną

– Agata i Łukasz Wzorek z synem Jakubem.

Z upływem czasu grono powiększyło się o troje dzieci. W 2016 roku Agacie i Łukaszowi  urodził się syn Antoni, a Marzenie i Krzysztofowi syn Mateusz. Rok później Monika i Radosław powitali na świecie trzecią córkę Emilię.

Po wyjściu z pierwszego spotkania wielu z nich zapewne myślało, że to nie dla nich, co oni tu robią, ale nie powiedzieli NIE, postanowili spróbować, dali szansę Panu Bogu. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, jak ta formacją wpłynie na zmianę ich życia religijnego. Mieli sporo czasu, aby zrezygnować, ponieważ pierwsze spotkanie formacyjne odbyło się po wakacjach we wrześniu. Parą pilotującą zostali Jolanta i Wadiusz Chochół, którzy systematycznie przez dwa lata wprowadzali nowe rodziny w zasady istnienia i działania Domowego Kościoła, który jest jedną z gałęzi oazowego Ruchu Światło-Życie. Po roku funkcjonowania w czerwcu 2014 roku wobec wspólnoty parafianej małżeństwa uroczyście przyjęły Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Natomiast po kolejnym roku poznawania charyzmatu oazowego w czerwcu 2015 roku, podczas mszy świętej w Opactwie OO. Cystersów w Wąchocku kończącej rok formacyjny Domowego Kościoła Rejonu Skarżsko – Starachowice, wobec zgromadzonych rodzin z całego rejonu, wyraziły chęć trwania i dalszej formacji w Domowym Kościele.

Rodziny tworzące ten krąg kilkukrotnie wyjeżdżały na oazy wakacyjne, rekolekcje tematyczne, ORAR I i II stopnia, każdy indywidualnie w miarę własnych możliwości i potrzeby. Za każdym razem podkreślały, że wyjazdy te umacniały ich wiarę i więź z Panem Jezusem. Starają się żyć zasadami Domowego Kościoła, wypełniać wypływające z nich zobowiązania, które z czasem stały się ich sposobem na życie. Mimo, że z powodu ludzkiej natury i słabości nie zawsze jest to idealne lub takie jak by chcieli, to wszyscy wspierają się nawzajem. Jednocześnie, porównując to co było wcześniej i jest teraz, wszyscy zgodnie podkreślają, że Domowy Kościół odmienił ich życie, nie tylko religijne, które stało się pełniejsze i bardziej świadome. Na pewno pojawiają się pytania, wątpliwości i inne podszepty złego ducha, który che zniszczyć wszystko co przybliża ludzi do Boga, ale czwarty krąg trwa do chwili obecnej w stałym składzie małżeństw, które go zakładały, wierząc, że z Bożą pomocą będą mogły formować się w tej formie jak najdłużej.

Historia jaką pisze czwarty krąg Domowego Kościoła w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach, ale jestem pewien, że także wiele innych w całym kraju, pokazuje, że wystarczy dać możliwość, aby Pan Bóg nas prowadził, wystarczy na początku nie powiedzieć NIE, a Chrystus pokaże nam drogę, której sami chętnie powiemy TAK.

Obecnie kręgiem opiekuje się ks. Karol Kostecki.

Monika i Radosław Malinowscy

krag-940x705

Wspólne zdjęcie po spotkaniu

V Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Krąg V Domowego Kościoła powstał 15 kwietnia 2015 roku. Przez pierwsze dwa lata w okresie pilotażu prowadziła go para pilotująca Jolanta i Wadiusz Chochołowie. Opiekę duszpasterską nad kręgiem  pełni ks. Marcin Przytuła. Czas pilotażu zakończyło pięć par. Od początku istnienia do kręgu w sumie należało 8 rodzin, a obecnie tworzą go następujące małżeństwa: Katarzyna i Marcin Papajowie (para animatorska), Aleksandra i Rafał Przygodowie, Dorota i Grzegorz Skwarlińscy, Magdalena i Michał Walendzikowie.

Pierwsze zapoznawcze spotkania, zarówno między sobą jak i z charyzmatem Ruchu Światło-Życie, odbywały się w salkach parafialnych. Obecnie comiesięczne spotkania formacyjne kręgu organizowane są u każdej z rodzin zazwyczaj po mszy świętej. W trakcie Eucharystii małżonkowie pełnią różne posługi, czytając Słowo Boże i modlitwę wiernych, przynosząc do ołtarza świecę, chleb oraz wodę i wino, a także prowadząc modlitwę o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego. Następnie po zakończonej mszy świętej członkowie kręgu udają się do domu pary, która gości wszystkich w danym miesiącu.

Charakterystyczna dla tego kręgu jest jego „międzyparafialność”. Stanowi on wspólnotę działającą przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ale małżeństwa należące do kręgu mieszkają w sumie na terenie trzech parafii. Ponadto jedno z małżeństw mieszka poza Starachowicami. Mimo to rodziny aktywnie starają się uczestniczyć w życiu parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, prowadząc adoracje Najświętszego Sakramentu, rozważania różańcowe oraz medytując stacje drogi krzyżowej.

Rodziny kręgu mają w sumie 11 dzieci, w tym 4 córki i 7 synów. Różnica między najstarszym, a najmłodszym dzieckiem wynosi 22 lata. Z kolei para z najdłuższym stażem małżeńskim zawarła sakrament 12 lat przed najmłodszym małżeństwem. 

Magdalena i Michał Walendzikowie

VI Krąg Rodzin Domowego Kościoła

Krąg VI Domowego Kościoła został powołany do istnienia dzięki inicjatywie ks. Damiana Spiżewskiego, który od pierwszych chwil sprawował opiekę duszpasterską nad naszym kręgiem. Dziś kręgiem opiekuje się ks. Andrzej Kania. Powstanie kręgu datuje się na 21 maja 2016 roku, obchodzimy, więc piątą rocznicę jego założenia. 

W pierwszych dwóch latach tj. w okresie pilotażu parą prowadzącą, wprowadzającą i ukazującą nam piękno formacji Ruch światło Życie byli Jolanta i Wadiusz Chochołowie, którym serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i trud włożonej pracy. Od momentu powstania, skład naszego kręgu zmieniał się bardzo dynamicznie. W tym czasie próby przez krąg przewinęło się łącznie 9 małżeństw, z których wyłoniła się piątka, która zakończyła czas pilotażu wstępując do Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło – Życie:

Małgorzata i Mariusz Krawczykowie

Magdalena i Sebastian Piwowarczykowie

Edyta i Grzegorz Przygodowie

Sylwia i Mariusz Walczukowie 

Agnieszka i Andrzej Wronowie – (para animatorska obejmująca posługę)

Te rodziny aktualnie tworzą nasz krąg.

Wielką radością i dumą naszego kręgu były, są i zawsze będą nasze dzieciaki, których aktualnie jest 14-ścioro, jeśli natomiast dodać pociechy rodzinek, które opuściły nasz krąg, a było ich jeszcze 11-ścioro to razem daje nam to wspaniałą 25-cio osobową ekipę.

W związku z naszym jubileuszem pragniemy w imieniu wszystkich pięciu rodzin obecnie tworzących VI Krąg Oazy Rodzin Domowego Kościoła serdecznie podziękować rodzinom, z którymi mieliśmy szczęście i zaszczyt podążania drogą formacji Ruch Światło Życie, a których życie obecnie biegnie innym torem. Pragniemy zapewnić Was o naszej pamięci i modlitwie, a choć po ludzku strasznie nam Was brakuje to wierzymy, że Wasze wybory są kierowane wolą Bożą, a z nią jak wiemy spierać się nie godzi.

Podsumowując dziękujemy wszystkim, których spotkaliśmy na naszej formacyjnej drodze, zapewniamy o modlitwie i prosimy Was wszystkich i Ciebie drogi czytelniku o modlitwę za nas abyśmy nie zawiedli dobrego Boga, dzięki któremu to wszystko ma miejsce – CHWAŁA PANU.

Magdalena i Sebastian Piwowarczykowie

Modlitwa za wstawiennictwem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę. Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco umiłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła. Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczyniać się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła. Bądź uwielbiony, Boże, w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię, udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski ……………….. o którą najpokorniej proszę. Amen.

Napisz do opiekuna

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com