Home Diakon w naszej parafii

Diakon w naszej parafii

Po 11 semestrach studiów i formacji w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym diakoni bedą odbywać praktyki duszpasterskie w parafiach. W naszej parafii posługę diakońską pełnić będzie Diakon Daniel Wiecheć, który pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (os. Rajec). Niedzielne praktyki w pierwszym semestrze odbywał w radomskiej parafii pw. bł. Annuarity (os. Michałów).

– Opuszczamy seminarium, dom formacji do kapłaństwa, któremu tak wiele zawdzięczamy. Ostatnim etapem przed święceniami kapłańskimi będą praktyki duszpasterskie, jakie odbędziemy już na parafiach. W minionym semestrze włączaliśmy się w pracę duszpasterską w parafiach, gdzie dojeżdżaliśmy na niedziele. Mamy nadzieje, że praktyki, które są przed nami, wprowadzą nas w Kościół od strony praktycznej. To będzie codzienny kontakt z duszpasterzami i wiernymi świeckimi. Zamieszkamy na plebaniach. Nasza posługa będzie rozwijała się na różnych płaszczyznach. To będzie np. prowadzenie grup parafialnych i poznawanie pracy w kancelarii parafialnej – mówi dk. Daniel Wiecheć, dziekan najstarszego rocznika alumnów.

– Praktyki na parafii są koniecznością ostatniego etapu formacji seminaryjnej, jako czas syntezy pastoralnej. Diakoni są nadal seminarzystami, ale opuszczają budynek seminarium. Przenoszą się do parafii, które zostały wybrane w uzgodnieniu z bp. Henrykiem Tomasikiem. Diakoni podejmą różne obowiązki i posługi. Będą głosili homilie, błogosławili małżeństwa i prowadzili pogrzeby. No i będą pracowali z różnymi grupami duszpasterskimi. Poznają też praktycznie, czym jest kancelaria parafialna. Praktyki przynoszą obopólną korzyść. Obecność diakonów jest pomocna w codziennym funkcjonowaniu parafii – mówi ks. dr Jarosław WoJtkun, rektor seminarium.

Diakoni rozpoczną praktyki 14 lutego, w Środę Popielcową, a do seminarium wrócą w połowie maja.

– Wymogiem do otrzymania święceń jest obrona pracy magisterskiej, a te odbędą się po ich powrocie w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, bo nasi alumni są studentami Wydziału Teologii tej uczelni. Potem będą rekolekcje zamknięte przed święceniami i sam dzień święceń – wyjaśnia rektor.

ŹRÓDŁO: GOŚĆ NIEDZIELNY