Home Profanacja w Kościele – komunikat

Profanacja w Kościele – komunikat

Profanacja w Kościele – komunikat

W modlitwie „Ojcze nasz”, kiedy wypowiadamy słowa „Święć się imię Twoje”, prosimy o to, aby wszyscy ludzie traktowali Osobę Pana Boga i wszystko co jest z Nim związane jako święte. 

Bardzo ciężkim grzechem jest profanacja Najświętszego Sakramentu. Włamanie do tabernakulum, rozsypywanie konsekrowanych Komunikantów, zabieranie Komunii Świętej do domu – jest nie tylko ciężkim grzechem. Sprawca takiego czynu zaciąga karę kościelną, zwaną ekskomuniką. Z takiego grzechu może rozgrzeszyć – i zdjąć ekskomunikę – tylko Stolica Apostolska.

Z bólem informuję, że taka profanacja miała miejsce w dniu 13 lipca 2017 roku, w kościele p.w. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

Ks. Biskup Henryk Tomasik

 

Drodzy Siostry i Bracia!

Dla nas, ludzi wierzących – Najświętszy Sakrament jest największą świętością. Na tyle na ile jest to możliwe, zawsze w postaci klęczącej staramy się Go przyjmować. Tym bardziej, ogromnym bólem i smutkiem jest dla naszej Parafii   profanacja Najświętszego Sakramentu, która miała miejsce w czwartek 13 lipca przed mszą św o godz. 18:00. Kościół  był otwarty i przygotowywany do mszy św. która w ciągu tygodnia sprawowana jest w bocznej kaplicy p.w. Bożego Miłosierdzia. W kaplicy tej nie ma tabernakulum. Dlatego też w czasie mszy św. w dniach powszednich Najświętszy Sakrament jest przynoszony i odnoszony do pancernego tabernakulum w ołtarzu głównym. Przed mszą św. umieszczany jest tam klucz, który w ciągu dnia przechowywany jest w szafie pancernej. Tak też było i tym razem. 

Ksiądz, który na zakończenie mszy św. odnosił Najświętszy Sakrament do Tabernakulum w głównym ołtarzu zauważył w nim puszkę wypełnioną w części  płynem o specyficznym zapachu oraz brak w niej Komunii Świętej. To wzbudziło nasze podejrzenia. Został sprawdzony monitoring, który na kilku kamerach zarejestrował dwóch mężczyzn wchodzących do kościoła i podchodzących bezpośrednio do ołtarza głównego. Tam, jak to widać – dokonali oni aktu profanacji – wyjmując z tabernakulum puszkę z Komunią Świętą, które wsypali do reklamówki, a do puszki wlali przyniesiony ze sobą alkohol i pijąc go robili sobie zdjęcia. Po czym jeden z nich z powrotem włożył do tabernakulum puszkę z resztką alkoholu, a następnie z reklamówką w której był wsypany wcześniej Najświętszy Sakrament pospiesznie opuścili kościół. Na zewnątrz oczekiwała na nich kobieta – prawdopodobnie żona jednego ze sprawców. Całe to zdarzenie zostało zarejestrowane dzięki założonemu w kościele i na terenie kościelnym – przed kilku laty monitoringowi. W tym samym czasie w bocznej kaplicy znajdowało się kilkoro wiernych, ale nie zwrócili uwagi że coś się dzieje przy głównym ołtarzu. 

Natychmiast o dokonanej profanacji została powiadomiona policja, która po sprawdzeniu monitoringu szybko rozpoznała sprawców i aresztowała ich jeszcze w tym samym dniu. Zabrany przez nich Najświętszy Sakrament został przez policję dostarczone kapłanom.

Jednak w żaden sposób nie ukoi to naszego bólu i wołania do Boga o miłosierdzie dla nas i sprawców tego czynu. Dlatego też Ks. Biskup, który natychmiast przybył do naszej parafii i wraz z kapłanami modlił się przed Najświętszym Sakramentem zdecydował, aby w całej diecezji w niedzielę 16 lipca na zakończenie każdej Mszy Świętej odbyły się nabożeństwa wynagradzające. 

W naszej Parafii w najbliższą niedzielę – po każdej Eucharystii – będziemy modlić się upraszając Bożego Miłosierdzia. O godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczniemy Adorację Wynagradzającą, która potrwa do godz. 20:00, kiedy to rozpocznie się msza św. wieczorowa. Także przez cały najbliższy tydzień codziennie będzie odmawiany różaniec wynagradzający o godz. 17:30, aby przez wstawiennictwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, błagać Pana Boga o przebaczenie oraz prosić by nigdy w żadnej parafii nie miały miejsca podobne wydarzenia.  Wszystkich wiernych prosimy o jedność w modlitwie i ekspiacji za akt profanacji.

Duszpasterze Parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach

Komentarze

comments

Author: admin

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com